Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: Siggi skrivet 21 jul-11 kl 10:16
-
Vi behöver göra viss tillfixning på vårt gamla torp (byggt under senare delen av 1700-talet), bl a på vissa delar av husgrunden. Den är gjord av stenblock som staplats på varandra och under senare tider har folk murat lite här och där på grunden för att täppa till hål osv.
Vi hade också tänkt mura på vissa ställen men undrar vad vi ska använda för slags murbruk? Vad finns det att använda som är så miljövänligt och byggnadsvårdsmässigt bra som möjligt? Vi vill undvika kemikalier så långt det är möjligt. Vi vet att det finns leralternativ som kan användas inomhus men vad kan användas utomhus?
Dessutom behöver vi mura delar av ingången till jordkällaren (gjord av stenblock). Kan samma murbruk användas till detta?
Finns det någon bra bok/webbsida på ämnet?
-
Kalkbruk.
-
Hydraliskt kalkbruk. Tror det passar. Det torkar betydligt snabbare än kalkbruk och blir lite hårdare (kan vara både en fördel och nackdel).
-
ett 1700 tals torp skall givetvis repareras med de material o metoder som när huset var nytt,så kalkbruk är det som gäller.har använts i tusentals år o funkar bra.
en bra bok för en torpägare är " Så renoveras torp och gårdar" Hittas på bibliotek, köpes i bokhandel samt begagnat på www.bokborsen (http://www.bokborsen) .se. finns en ny färsk upplaga utgiven i år. här hittar du det mesta om murning,timmer,ytbehandling,fel o brister o hur man åtgärdar på rätt sätt. Ulf
-
Natursten och kalkbruk har båda den goda egenskapen att inte suga upp fukt från marken. Detta är bra för trävirke som är i kontakt med grunden och såvitt jag förstår även bra för ett sunt inomhusklimat.
-
Innan du fortsätter vad tidigare ägare gjort med att lappa, laga och mura igen grunden skulle jag tipsa om att kolla upp vad för slags grund det är, alla typer av husgrunder ska inte täppas till, utan tvärtom ventileras.