Alternativ.nu
Djur => Får => Fårslakt & tillvaratagande => Ämnet startat av: akb36 skrivet 13 jul-11 kl 18:38
-
Hej!
Fick sex lamm(finull + finull/köttfår) i april. Tanken är att de skall slaktas i höst + två tackor men hur går man till väga? Bor i Ale kommun. Närmaste slakteri? Kommer de och hämtar? Vad får (ha ha) man för betalning för ett lamm mm
Tacksam för alla råd jag kan få.
-
http://www.varekilsslakteri.se/ (http://www.varekilsslakteri.se/) och du kör men vänta dig väntetid
-
Ska man beställa tid nu kanske? Hur mycket bör lammen väga?
-
Jag har ännu inte fått några lamm, men vad jag hört så när dom föds ca 6-8 månader innan önskat datum
-
Mitt slakteri var fullbokat hela hösten när jag kollade i mitten av maj, jag vet inte hur mkt bokat ni har där nere.
Jag skickade till slakt för ett par veckor sedan. Ex. 1 rya-gotland/leicester bagglamm 5 mån vägde 44 kg levande blev 18,6 slaktad. Hade i genomsnitt 44% slaktutbyte på de jag skickade. Över 40 kg bör de väga iaf, om du frågar mig. Gärna 45.
Betalning beror på klassning. Ca 37-39 kr/kg gav mina nu. I höst är betalningen mycket sämre. Säkert halva priset. Det viktiga är dock att man får dem välväxta och i rätt viktklass annars kan det gå så illa att man få skänka iväg dem.
Väg dem nu och gör en prognos. Dra ifrån uppskattad födelsevikt 3-5 kg och kolla hur mycket de växt hittills (om du vet när de är födda dvs). Då får du en liten fingervisning.
För att köra får längre än 5 mil i kommersiellt syfte behöver man gå en utbildning på ca 5000 kr.
-
Tack för de goda råden ;)