Alternativ.nu
Djur => Får => Övrigt om får => Ämnet startat av: Skogsra skrivet 06 jul-11 kl 22:19
-
Kan man ha bara tre tackor? Tanken är att börja med tre stycken
för att känna av hur långt betet räcker osv.
/Emelie
-
Absolut! Jag började med tre + bagge. Det är väl en lagom grupp att börja med. Ifall du vill ha lamm men inte bagge får du kontakta en uppfödare i god tid så att "dina" får är/blir dräktiga innan du köper dom.
Lycka till
-
Tycker oxå det låter utmärkt! Vi började med fem tackor mest för att prova....det funkade fint!
-
Jag har fått höra av en 'fårgubbe' att man bör ha minst fyra får i en grupp för att dom ska känna sig trygga, dom ska kunna hålla uppsikt åt varje väderstreck, sa han ;) Otrygga får blir ofta mer rymningsbenägna och 'flyktiga'. Just nu har jag av olika anledningar en grupp på bara tre tackor och sju ganska små lamm hemma vid gården, en av tackorna har tagit på sig ett stort väktaransvar, stampar och fnyser åt i stort sett ALLT, något jag inte märker i stora flocken, hon är riktigt stressad så fort något händer och får med sig dom andra. Jag ser fram emot att kunna köra upp dom på betet snart...
Mvh
Charlotte
-
Ja det är nog riktigt att tackorna känner sig tryggare när de är flera, jag har också märkt att en grupp med bara två-tre tackor blir mera nervösa. Men jag har också sett de, som har bara två tackor, som ser ut att trivas förträffligt så det är nog mycket beroende på individ. Tre tackor är nog ganska perfekt att börja med och sedan utöka så småningom. Jag tycker mina får fungerat bäst när de varit 15 - 20 stycken. Just nu har jag 12 + 15 lamm och de fungerar också bra. Av dem är det 9 åsentackor och de håller i regel ihop i en grupp medan mina 3 gotlandstackor kan gå var och en för sig med sina lamm och beta.
-
Tack för alla era svar! :D
Har nämligen hört att fem får är bra, att man ska ha ojämt antal.
Att det blir en flock först det är fem stycken. Men jag vet inte. Vill känna oss för lite och grann-gården har gotlandsfår
så det känns lite lagom att prova med tre tackor och en bagge senare.
/Emelie
-
Jag började med två tackor som bägge hade lammungar, för ett år sen. De var ju såklart helnöjda med det, men sen skiljes lammen och de lånta tackorna åkte till sin ägare. Som jag först fick två lamm av. Det fungerade också bra. Ett tredje lamm kom. Då blev min lilla ungflock mer skygg. Sen jag sedan maj tagit tillbaka en äldre tacka, och nu har fyra vuxna tackor med fyra ungar så är de mysigare och tryggare än någonsin. Kanske en lite äldre och klokare tacka är att rekommendera till din lilla flock? Om du inte bara tänker dig vuxna djur ifrån början. Äldre Halta Greta visar vägen till det mesta hos mig!
Men som svar på din fråga tycker jag att det är klokt att börja litet. Jag är ju själv nybörjare, och det är ju så mycket lättare att börja lära känna ett fåtal individer och därmed förstå hur får/lamm tänker och fungerar. Stort lycka till! Jag ångrar inte en sekund att jag nu har ännu en familj i familjen!
-
Man kan börja med tre tackor. det gjorde vi första sommaren. Men de var oroliga.
Problemet kom på riktig på hösten när dem bestämde sig att komma hem. Kände sig ensamma. Vi skulle rulla in höet: ni vet dem där stora... Plötslig stod en av tackorna på järnvägen (har järnvägen och E14 rakt genom gården) och gubben blev ensam under traktorägget :)
2. sommaren var de 4 tackor och en bagge och 4 lamm. De hade ingen bråttom hem. Mycket lugnare.
I sommar: 6 tackor och 6 lamm, nu stortrivs dem. Lugna och fina. Men visst kommer de i galopp när vi visar oss vid betet..
Nu skulle jag inte ha hjärta, att ha bara tre stycken, bara om de skulle sova med oss i huset på nätternä ;)
-
Oj då! Vi som tänkte skaffa 2st tackor
-
Hej. När jag först skaffade tre tackor + bagge var dom hur coola som helst,men de gick i en hage med fårhus ca 50 m från mitt boningshus,såg mig ofta och hade fasta rutiner. Hade jag placerat dom i en hage 500 m bort skulle dom varit oroliga...och förmodligen kutat genom el-stängslet också,då behöver dom nog vara fler. Tänk er att få ny ägare och flytta till en ny miljö och förväntas vara lugna? Idag har jag 8 tackor med lamm och dom blir oroliga de första dagarna om jag flyttar dom längre bort från "gårds centrum" än dom är vana vid vintertid. Har man två-tre tackor så kanske de behöver en trygg miljö och samma rutiner (fodring & kel) för att de ska bli tryggare...det är vad jag tror. När vi köper/säljer hästar är vi ju väldigt mån om att de ska må bra vid flytt - kanske borde vi ha samma ideal när vi hanterar våra får,de är ju faktiskt rätt känsliga för miljöombyten om man tänker efter..
Alla vill ju inte skaffa sig många tackor innan man vet vad man gett sig in på,de blir ju familjemedlemmar för oss flesta,flocken brukar ju växa redan andra året vare sig man planerat att ha fler djur eller inte :)