Alternativ.nu

Djur => Andra husdjur => Ämnet startat av: Marie P skrivet 30 jun-11 kl 21:22

Titel: Kräftodling?
Skrivet av: Marie P skrivet 30 jun-11 kl 21:22
Nån som vet nåt om att odla kräftor? Hur stor damm behövs? Hur djup? Har en damm som är ca 40 kvm och 1,6 djup på djupaste stället. Kan det räcka?

Trevligt i sommarnatten önskar Marie P
Titel: SV: Kräftodling?
Skrivet av: grimbart skrivet 30 jun-11 kl 22:25
troligtvis räcker det.. men kräftor gillar inte dy..och vattnet bör ha hyfsad kvalitet..  jag hade kräftor i akvariet förr och de levde länge där tillsammans med en gädda :)
Titel: SV: Kräftodling?
Skrivet av: Jan lindgren skrivet 01 jul-11 kl 18:20
Hej!
Dammen räcker bra men kolla att att vattnet har tillräcligt högt pH ev får du kalka ett tag innan du släpper i kräftorna.
MVH
Jan
Titel: SV: Kräftodling?
Skrivet av: Jimmy_C skrivet 05 jul-11 kl 23:29
1.6 m? Svårt att hålla den ifrån att bottenfrysa med dessa vintrar vi har nu, tänk på att du behöver en kraftig pump som drar runt vattnet och syresätter det =)
Titel: SV: Kräftodling?
Skrivet av: JonasWess skrivet 06 okt-11 kl 18:21
Det låter som om det skulle räcka, men något som påpekades är ju att en syrepump är viktigt att ha en som gör att vattnet syresätts & rör sig så att det inte blir bottenfruset & dödar kräftorna. Även viktigt att PH värdet är bra så att det inte är för surt, bräckt eller att det är kalkbrist i vattnet.