Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: hustran skrivet 24 jun-11 kl 00:41

Titel: Patagonienpotatis.
Skrivet av: hustran skrivet 24 jun-11 kl 00:41
Jag fick för några år sedan 2 st. potatisar från Patagonien. Alltså Urpotatisar. Första året så blommade de med vackra rödblå blommor och gav både potatis och "tomatfrukter". Senare år var blommorna endast vita utan frukt!!! Nu i år så är de igen rödblåa....kanske inte riktigt så färggranna som första året men nästan.Hur kommer det sig? Potatisen i sig är röd och god och jag vill gärna spara denna pärla. Om det blir frön av den i år, skall jag prova att så dessa? Hur gör man då?
Titel: SV: Patagonienpotatis.
Skrivet av: Anders S skrivet 24 jun-11 kl 02:20
Är detta Solanum tuberosum eller en annan art? Svaret nedan gäller vanlig potatis.

Jag vet inte varför blomfärgen har varierat.

Normalt är det enklast att ta sättpotatis. Odla från frö är krångligare och ger inte säkert sortäkta potatis. Fördel med fröförökning är att man kan slippa en del virus.

Om du vill odla från frö, så odla dem som tomater, d v s förkultivera, t o m utplantering. Därefter odlar du dem som potatis. Det kan ta två år att få fullstora potatisar.
Titel: SV: Patagonienpotatis.
Skrivet av: christinag skrivet 24 jun-11 kl 03:06
Intressant det där med att de violetta blommorna var de ursprungliga. Har själv gjort en del frösåningsexperiment på vanliga sättpotatissorter och uppfattat de violetta blommorna som ett uttryck för atavism.