Alternativ.nu

Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: vallhunden skrivet 20 jun-11 kl 14:33

Titel: Förökning av plommonträd?
Skrivet av: vallhunden skrivet 20 jun-11 kl 14:33
Mina grannar har ett plommonträd som har gula, goda frukter.
Själv har jag bara en massa krikon i trädgården.

Nu har jag fått två skott av mina grannar, jag gissar att det är rotskott...
En vän sa till mig att det inte alls kommer att växa upp gula, goda plommon från mina skott som jag har fått :o

Nu är frågan: Odlar jag bara nya krikonträd, från rotskotten, eller hur kommer det att bli??
Titel: SV: Förökning av plommonträd?
Skrivet av: Jan lindgren skrivet 20 jun-11 kl 15:51
Hej!
Du får odla upp skotten och se. Är dina grannars plommon rotäkta så blir det samma goda plommon. Är trädet ympat så blir rotskotten något helt annat.
 Nästa vinter/tidig vår så tar du några kvistar från din grannes träd. Förvara kvistarna nedgrävda eller i kylskåpet. När dina krikon börjar grönska så ympar du in kvistarna på krikonen med hjälp av barkympar. Jag tror att barkympar är enklast för en nybörjare.
MVH
Jan
Titel: SV: Förökning av plommonträd?
Skrivet av: kurt skrivet 20 jun-11 kl 17:21
Det kan som sagt vara rotäkta, om du kan fotografera eller beskriva ursprungsträdet så kan man se om det t ex är ett starkväxande  allmänt gulplommon som är rotäkta.
Titel: SV: Förökning av plommonträd?
Skrivet av: vallhunden skrivet 21 jun-11 kl 20:29
Jag ska vid tillfälle smyga mig in i grannens trädgård med kameran ;D ;D
Barkympning låter ju perfekt, jag har ju massor med krikonträd som jag är hur trött som helst på!!! ;D

Jag får återkomma till våren om hur jag ska göra.. Nu hoppas vi bara att de små skotten överlever som jag har satt! Det är inte bara naturliga fiender som dom har. Den stora hemska åkgräsklipparen finns ju också ;D ;D
Titel: SV: Förökning av plommonträd?
Skrivet av: kurt skrivet 22 jun-11 kl 03:57
Om rotskotten sitter i gräsmattan och konkurrerar med gräset så kommer de dö även utan att bli överköra av gräsklipparen.
Titel: SV: Förökning av plommonträd?
Skrivet av: vallhunden skrivet 22 jun-11 kl 12:15
Du menar att jag ska gräva upp runt rotskottet så att det får behålla mer näring till sig själv??
Titel: SV: Förökning av plommonträd?
Skrivet av: kurt skrivet 22 jun-11 kl 20:23
Ja konkurrens från gräsmattan är en av de vanligaste skälen till att unga fruktträd stannar i växten eller t o m dör. Dessutom utgör, som du också påpekar,  förekomsten av gräs i närheten av stammen en risk både för skada med gräsklippare och framför allt trimmer (det är många träd som barkats med grästrimmer!)
Titel: SV: Förökning av plommonträd?
Skrivet av: Abigail skrivet 23 jun-11 kl 11:22
Jag känner bara till ett plommon som är rotäkta och det heter ungefär "gammalt nordiskt gulplommon". Jag är lycklig ägare till ett sådant. Din grannes plommon är ju gula så chansen är stor att det är ett sådant du har fått.

Är det någon som vet om det finns det fler rotäkta plommon?