Alternativ.nu
Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Elvan skrivet 09 jun-11 kl 09:11
-
När skall man skilja kaninungarna från mamman? I Handboken står det att de skall vara två månader, helst tre hos mamman http://handbok.alternativ.nu/index.php?title=Djur/Kaniner/Ungar_%26_Uppf%C3%B6dning (http://handbok.alternativ.nu/index.php?title=Djur/Kaniner/Ungar_%26_Uppf%C3%B6dning) där står det också att de kan vara fyra månader med sin kull.
Jag hade för mig att det är sex veckor som gäller och att man sedan bör ha ungarna ihop till minst åtta veckor och att man skiljer könen åt senast vid tolv veckor.
Min lilla kull är nu sex och en halv vecka och jag tänkte ta dem från sin mamma, vill bara ha bekräftat att det är ok. Tänkte nu då sätta ihop dem med min större kull som är åtta och en halv vecka.
Om man har ungarna ihop till fyra månader, dvs sjutton veckor, måste ju risken för att de förökar sig vara ganska stor.
-
Jag skiljer ungarna från modern vid 8 veckors ålder.
-
jag väljer att inte ta dem från mamman före 8veckors ålder.. dödsfallen minskar om man väntar med avvänjningen lite extra...
-
När de blir könsmogna är naturligtvis lite olika beroende på ras och främst individ. Men det generella rådet, som passar med hur kaniner brunstar, är att skilja dem från mamman vid 8 v ålder. Mamman brunstar vecka 9 efter födsel, och största risken med att låta dem gå för länge med mamman är att någon brådmogen son parar sig med mamman. Om man inte vill para mamman vecka 9 så kan man låta honungarna gå kvar med mamman. Mamman brunstar sedan med tre veckors mellanrum, om jag minns rätt.
Om hanungarna står långt från honor så kan man ofta låta dem gå i gemensam bur tills de är 16 v, då man slaktar dem om det är köttkaniner. Man får dock vara uppmärksam så att de inte börjar bråka, de kan lätt åstadkomma allvarliga skador. Djur som ska till avel (och utställning antar jag, det sysslar jag inte själv med), bör man dela på tidigare, vid 12-14 v.
Hunungarna kan gå gemensamt tills att de ska paras, säljas, slaktas eller vad man nu ska göra med dem.
Om man har flera jämngamla kullar går det bra att sätta ihop honorna för sig och hanarna för sig från de olika kullarna. Man bör då sätta ihop alla som ska gå tillsammans på samma gång, det minskar risken för bråk. Och ungar som är 8 v bråkar nästan aldrig. Se dock till att ha tillräckligt stor bur, de växer snabbt.
6 veckor är för tidigt, man riskerar matsmältningsproblem och andra problem med ungarna.
-
Om man har flera jämngamla kullar går det bra att sätta ihop honorna för sig och hanarna för sig från de olika kullarna. Man bör då sätta ihop alla som ska gå tillsammans på samma gång, det minskar risken för bråk. Och ungar som är 8 v bråkar nästan aldrig. Se dock till att ha tillräckligt stor bur, de växer snabbt.
6 veckor är för tidigt, man riskerar matsmältningsproblem och andra problem med ungarna.
Det är just det här att jag vill sätta dem med de äldre ungarna som nu är 8,5 veckor, jag är rädd att de blir för gamla om jag väntar för länge. Alla un garna har växt fint och är pigga och starka och har levt uteslutande på färskt ängsgräs, med blommor/maskrosor och örter.
-
Jag hade valt att sätta ihop dem om någon vecka. Du kan ju byta plats på hanarna och honorna av de äldre gänget, så blir det ändå ny bur för alla när du sätter ihop dem.
-
Jag har inte skiljt ungarna från mamman före 8 v och honungarna har oftast fått gå kvar mycket längre.
-
I de flesta fall brukar jag inte ta ungarna från mamman före 8v ålder, i undantagsfall har jag tagit dom redan vid 6,5 - 7 veckors ålder, men då har det rört sig om kullar med 9-12 ungar, och mamma kanin har sett lite trött ut.
-
Jag har inte någon lång erfarenhet av kaninavel, men ett tiotal avvanda kullar har det nog blivit och oavsett om de skiljts från mammakanin vid 9 veckor eller i extremfallet (pga en hane kom åt att para mamman direkt efter födseln av kull ett) vid 30 dgr har alla klarat sig utmärkt. Jag är medveten om att man inte får separera mor och barn förrän efter sex veckor, men de äldre syskonen hade inte vett att hålla sig från boet...
-
Jag skiljer av tidigast vid 8 veckor. När jag skiljer av, så delar jag även upp dem i hanar och honor.
Att mamman brunstar om när ungarna är 9 veckor kanske stämmer ibland, men ofta så har de brunstat flera gånger vid det laget. Mina brukar kunna brunsta om redan när ungarna är ett par dagar gamla.
-
Jag skiljer av tidigast vid 8 veckor. När jag skiljer av, så delar jag även upp dem i hanar och honor.
Att mamman brunstar om när ungarna är 9 veckor kanske stämmer ibland, men ofta så har de brunstat flera gånger vid det laget. Mina brukar kunna brunsta om redan när ungarna är ett par dagar gamla.
De brunstar när ungarna är nyfödda, och sedan var tredje vecka, dvs även vecka 9. Det är vecka 9 som professionella kaninuppfödare parar om honan (i Sverige för att följa svenska lagar). Då hinner honan få 4 kullar per år.
-
Skiljer vanligtvis inte före 8 veckor. Ibland får honungarna gå kvar längre med mamma, beror på hur hon är mot dem.
I specialfall såsom att mamman är mycket sliten eller blir sjuk, så skiljer jag tidigare. Men jag säljer helst inte under 8 veckor, och aldrig utan att de har fått bo utan mamma i minst en vecka innan försäljning och klarat det bra. Honor låter jag bo ihop ganska länge om de inte bråkar med varandra, har några ihop just nu som snart är 3 månader.
Enligt föreskrifterna ska de bo med mamma till minst 6 veckor. Det är alltså en minstaålder, inte en riktlinje, precis som burmåtten (jag har minst 120x60cm till mina hermeliner, som minst ska ha 100x50cm).
SKAF rekommenderar minst 8 veckors ålder vid försäljning.
-
De brunstar när ungarna är nyfödda, och sedan var tredje vecka, dvs även vecka 9. Det är vecka 9 som professionella kaninuppfödare parar om honan (i Sverige för att följa svenska lagar). Då hinner honan få 4 kullar per år.
Trodde att du påstod att de brunstar om första gången vecka 9. ;D
-
Jag tänkte sära på mor och barn när de fyllt 6½ vecka, leverans vid 8 veckor.
Då har de fått bo 1½ vecka utan sin mamma fast i trygga omgivningar och tillsammans med sina syskon.
Finns det otingade honor kanske de får bo kvar med mamman...
-
Varför så tidigt? Du får tryggare kaniner om de får bo kvar längre.
-
Tycker ocksa att 6,5 veckor är för tidigt. Vad ska det ger för nytta? Särskilt om de bor ihop i en bur kanske bredvid mamman? Man behöver bara mera burar (eller tomma burar tidigare) och skadar utvecklingen....
8 veckor rekommendera manga böcker och även där kan man nog se att det kan finnas olika lösningar för olika kaninraser.
Mina är ihop med mamman 8 till 12 veckor beroende pa utvecklingen, plats och planer med mamman. Slar jag ihop hanar ur 2 kullar är det de yngstas alder som bestämmer flytten.
Men sedan har jag lantraskaniner och de utvecklas ju langsamare. Enligt min erfarenhet far man klokare och tryggare kaniner när de är med mamman längre tid. ger mig längre tid att bedömmer karaktern.. bra för att bestämmer vem som duger som kelkanin och vem till avel och vem ska kallas för frikassee. ;)
/Januschka