Alternativ.nu
Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Skånelantis skrivet 30 maj-11 kl 08:44
-
Har i år frösått purjolök för första gången. Planterade ut dem för några veckor sen, och de växer rejält på höjden, men är fortfarande smala som grässtrån. När ska man kupa för att de ska bli vita och fina nertill? Svårt att kupa när det bara är 1 dm mellan lökarna, och jorden liksom inte räcker till...ska jag fylla på mer jord i hela sålådan, eller väntar man med det till senare?
Något annat jag ska tänka på?
-
spara tomma toalettrullar och trä över dem, lättare än att hålla på att kupa :P
-
Purjolök vill ha mycket näring, jag brukar kupa upp som kring potatis, det vill säga runt hela raden, i ditt fall kanske det är enklare att fylla på mer jord, sedan täcker jag med gräsklipp ett par gånger så blir de grova och fina.
-
Tack för tipsen! Då kanske jag kan kombinera båda varianterna...fylla på med jord nu snart, och sedan gräsklipp, och sen när de blivit grövre, trä toarullar över?
-
Borde nog bli jättebra!
-
Ska göra så med mina oxå :) Är mina första i år.
-
Mina purjolökar står ganska tätt så det blev svårt att kupa. Har lagt på halm istället, hoppas att det går bra.