Alternativ.nu

Bygga & Bo => Övrigt om bygga & bo => Ämnet startat av: Gille skrivet 17 mar-04 kl 20:05

Titel: Kolonistuga
Skrivet av: Gille skrivet 17 mar-04 kl 20:05
Hur många här har ett alternativ hem i en kolonistuga? Jag har en, dessutom i ett djurområde så jag har kaniner och höns där (planerar för duvor också).  :)
Titel: Re:Kolonistuga
Skrivet av: Kungen i Kornhall skrivet 21 mar-04 kl 22:20
 :-X schyyyyy tyst :-X Det är inte tillåtet i de flesta kommuner att bo i kolonistuga, så lig lågt!!!
Titel: Re:Kolonistuga
Skrivet av: Gille skrivet 22 mar-04 kl 00:23
Nej nej, jag bor inte där! Men det är min tillflyktsort, som ett alternativt hem när man nu bo i staden.
Titel: Re:Kolonistuga
Skrivet av: elsa skrivet 22 mar-04 kl 14:48
Det är väl ändå grymt konstigt att man inte får bo i sin kolonistuga? Det finns ju ingen som drabbas av det.
Titel: Re:Kolonistuga
Skrivet av: Elin G skrivet 23 mar-04 kl 19:16
Kommunerna resonerar nog så här;
Om man får bo i sin kolonistuga måste de dra dit kommunalt VA, sophämtning året runt och kollektivtrafik. I förlängningen eventuellt dagis och skola också.
Därför får man inte bo där permanent, men sen kan man ju tycka att det är dåliga argument, men så resonerar de i alla fall.
Titel: Re:
Skrivet av: emmashanti skrivet 12 maj-04 kl 12:45
Wow, det låter helt underbart att få ha djur på sin kolonilott! Jag har en lott men absolut inga djur! Var ligger dessa lotter någonstans?