Alternativ.nu

Övriga ämnen => Örter => Odling och insamling => Ämnet startat av: HildaM skrivet 08 aug-06 kl 22:59

Titel: Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: HildaM skrivet 08 aug-06 kl 22:59
Jag skulle vilja ha tips på örter och medicinalväxter som jag kan plocka och samla in när jag strosar runt i naturen.

Vad raffsar ni med er hem?
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: netza skrivet 18 jun-07 kl 14:37
Undrar också detta. :)
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: Grönöga skrivet 24 jun-07 kl 21:40
Vad synd, undrar ju också det.. Men Groblad iallafall och rödklöver ska jag plocka.. Men mer då?
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: jus skrivet 28 jun-07 kl 22:42
Rölleka, maskros, rosenblad.. (åt ett daggigt imorse :P )
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: loveliving skrivet 18 jul-07 kl 20:19
Hur ser rölleka ut?
 Plocka lavendel, mysigt att ha i badet, finns tyvärr inte överallt.
 johannesört, läkeört, kolla några sajter för rätt behandling, du vill inte bli förgiftad  :-\, kolla att du inte är allergisk!!
 Kommer nte på fler nu...
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: Sanna skrivet 28 jul-07 kl 20:54
I dag har jag samlat röllika, nässla, daggkåpa, hallonblad, kamomill, älggräs och blåbärsblad. Hmm, något mer var det, kommer inte på det just nu.  Hittade pepparrot, men hade inget att gräva upp den med. Pepparrot sitter ju som fastrotad.  :)

Brukar samla rosenblad och lindblom för det blir så gott te. Snart är det dags att samla nypon. Resten av vad jag behöver till husapoteket har jag i trädgården.
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: brantas skrivet 08 aug-07 kl 08:30
daggkåpa, rölleka torkar ni dessa eller hur gör ni te på dom ?
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: anette i bugared skrivet 08 aug-07 kl 09:39
Svar ja, jag torkar och förvarar i "mörka" burkar. Daggkåpan lägger jag på ett lakan och vänder emellanåt tills det är helt torrt och Röllekan får hänga inunder kökstaket o torka. Burkarna jag sedan använder är inte helt täta (men nästan), utan ev. kvarvarande fukt kan sippra ut vid lockets kant.
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: anette i bugared skrivet 08 aug-07 kl 09:42
Rallarros eller mjölke, kärt barn har många namn, ger ett gott te. Så här sent på säsongen får man ta de nya skott som växer fram efter kanten eftersom man bör skörda innan stängelns blommor slagit ut. Det är bladen som används.

Har ni sedan ringblomma i rabatten så plocka och torka blommans kronblad. Till te, matlagning, till hudvård. En universalväxt.
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: Evilk skrivet 15 sep-07 kl 00:17
Kika in på den här tråden vettja
http://www.alternativ.nu/yabbv2/index.php?board=11;action=display;threadid=25137
Titel: Re:Plocka örter på promenaden.
Skrivet av: vargspår skrivet 06 nov-07 kl 22:06
hela skogen är ju full av vackra och nyttiga växter, brukar få med mig pors hem, den luktar ju så underbart.