Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Kalkoner => Ämnet startat av: Hönshjärna skrivet 13 maj-11 kl 12:37

Titel: But och sittpinnar och hage
Skrivet av: Hönshjärna skrivet 13 maj-11 kl 12:37
Jag ska få hem mina buttar snart och håller på med att göra deras bostad färdig. Nu undrar jag sitter de på pinne? Hur stadig ska pinnen vara, räcker ca 10 cm i diameter? Hur högt vill de ha pinnen? Och sist men inte minst hur mycket utrymme per fågel på pinnen? Eftersom jag inte har erfarenhet av kalkoner har jag svårt att tänka mej hur stora de blir, vill ju inte att allting blir för smått.
 Sen får de också en stor utegård, hur högt flyger de, blir svårt att näta taket då det finns en massa träd där gården skall vara, så hur höga bör nätväggarna vara?
Titel: SV: But och sittpinnar och hage
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 14 maj-11 kl 19:20
Nu blir ju BUT extremt stora och tunga. Ska du spara dem som vuxna eller bara ha 3-4 månader och slakta sedan?

Mina kalkoner (Brons) sitter på brädor med avfasade kanter 5-10cm breda (finns olika) Dom hoppar från golvet och 1,3 meter upp till en av pinnarna. Nu blir ju BUT större och tyngre så jag vet inte om dom klarar det när dom blir äldre...

Samma med att flyga. En Brons flyger lätt upp 2 meter (jag har en överliggare på mina hönsgårdar och dom gillar att sitta där ;) )

Angående pinne så skulle jag säga ca 50cm per djur. Jag vet inte vad lagen säger... Men den är ju skriven efter fabriksdjur och dom sitter nog inte på pinne  ::)

Om du ska behålla dina BUT se till att du har många hönor till tuppen, fodrar dem snålt och låter dem röra sig mycket. Kalkoner behöver stor yta för att trivas. Mina rymmer aldrig men dom har nästan 2000m2
Titel: SV: But och sittpinnar och hage
Skrivet av: Hönshjärna skrivet 15 maj-11 kl 17:37
Tac för svar Lina! Jag ska bara ha dem över sommaren, sedan flyttar de till frysen men jag vill ju att de ska ha en bra sommar. Och vill de sitta på pinne ska de få sitta på pinne.  :)
Titel: SV: But och sittpinnar och hage
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 15 maj-11 kl 19:37
Tac för svar Lina! Jag ska bara ha dem över sommaren, sedan flyttar de till frysen men jag vill ju att de ska ha en bra sommar. Och vill de sitta på pinne ska de få sitta på pinne.  :)
Bra inställning  ;D