Alternativ.nu
Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Ingelavw skrivet 03 maj-11 kl 12:26
-
Det som är så bra med kirskål är ju tillgången på det :-)
Vill man avancera lite så gör man en paj,eller en stuvning till falukorven eller laxen.
Alla recept dör spenat används går det ju att använda kirskål till.
Självklart i sallad oxå :-)
-
Jag är nyfiken på kirskål! Men varför ska man äta den, är det för smakens skull eller är den särskilt näringsrik?
-
Nyttigt,gott,billigt:-) och man får landen man odlar annat i, rensade :-) rena rama kinderägget ;-)
-
Imorgon ska jag ta med en stor påse på hundpromenaden och plocka kirskål! Sen blir det kirskålsoppa till middag!
-
Men jag avråder bestämt från medveten spridning av växten. Har ni inte kirskål på markerna, var glada för det.
-
Kan man hålla kirskålen borta från övrig odling är det finfint. Jag har en liten "odling" under syrenbusken men den har inte spridit sig någon annanstans (gräs runt om).
-
kirskålen tål inte att klippas så de är relativt lätt att hålla den på plats om den är omgiven med gräs, vi har också en liten "odling" som funferar som reserv mat till hästarna.
-
kirskålen tål inte att klippas så de är relativt lätt att hålla den på plats om den är omgiven med gräs
Hemma hos mig är det inte så. Jag har kirskål överallt, runt gräsmattan, i gräsmattan, på uppfarten.. you name it det finns där. Och jag klipper och klipper..
-
Och det är bladen man äter?
-
Och det är bladen man äter?
Japp! Antar att det är som med nässlor - späda skott och inga grova stjälkar.
-
Ut och hämta!
-
Gott i grytor eller bara kokt med smör, det var munkar som tog med sig kirskålen till Sverige p g a dess hälsoegenskaper. Jättegott som sallad, blandad med maskrosblad, riven morot och kanske lite alm-frön som nu på sina håll är plock-redo (det är de bara ca en dryg vecka så man får passa på!).
-
Har aldrig ätit kirskål, men jag ska prova i sommar! Har fått för mig att det är rätt så beskt ???
-
Har aldrig ätit kirskål, men jag ska prova i sommar! Har fått för mig att det är rätt så beskt ???
Nope, inte beskt alls. Mer smak än nässlor, men det smakar inte beskt.
-
Nope, inte beskt alls. Mer smak än nässlor, men det smakar inte beskt.
vad bra, då kan jag tänka mig att det är smakligt ::) med smör.. synd att det inte dykt upp några skott ännu
-
Nope, inte beskt alls. Mer smak än nässlor, men det smakar inte beskt.
Där håller jag itne alls med. Nässlor är gott men kirskål går INTE att äta. Jätteäckligt. Tyvärr. För vi har massor >:(
-
Tycker de har en väldigt kryddig smak och att stora blad är otrevligt fibriga. Så jag håller mig till att plocka jättesmå blad och blanda med annat.
-
Kirskål äger :) Jag ger även till kaninerna när det har blivit lite för grova. Tycker iofs att om man förväller dem kan man äta dem även när det blivit stora. Men plantorna kan förväxlas med inte så nyttiga så man bör vara säker på att man plockar rätt.
-
Men plantorna kan förväxlas med inte så nyttiga så man bör vara säker på att man plockar rätt.
Inte så nyttiga vad? Inte så nyttiga vad? (Hur farliga? :D (lätt oroat skratt)).
Hur skiljer man på dem och de onyttiga? Du råkar inte ha några bra beskrivningar att länka till?
Vänligen
Jens
-
Om man har dålig kunskap så kan det förväxlas med Sveriges tre giftigaste växer vars blommor är liknar kirskålens
http://www.skogsskafferiet.se/kirskal/ (http://www.skogsskafferiet.se/kirskal/)
Men om man har koll så ska det inte vara något problem.
-
Kirskål??? :o Roundup!!! ;D
-
:-) roligt att se att en tråd jag startade för ett år sen eller nåt dyker upp igen :-) Är man osäker på om det är kirskål man har i sin trädgård ska man så klart inte äta det... har man björnloka eller, vad den kan tänkas heta som är väldigt giftiga... så,kontrollera självklart alltid innan du äter någon vild växt!!!
Vet inte om det va den du tänkte på MickeMård?
Men kriskål är väldigt gott annars.... nu snart kan man börja rensa landen från unga skott här hos oss, dom är jätte goda att smörsteka med lite salt och peppar till :-) sen i sallader och stuvningar medan det är någerlunda unga skott..... får dom växa för länge blir dom tråkiga som bara den... men klipper man gräset ofta så finns det nästan alltid okej blad att hämta och lägga i salladen :-)
..i övrigt kan man använda kriskål som man använder ruccula tycker jag, i pasta såser,i pesto,eller som man använder spenat.. osv osv osv..
Och det bästa,är att iallfall här hos mej så är det fullständigt gratis :-) för oss ;-)
-
Men om man har koll så ska det inte vara något problem.
;D Då gäller det bara att skaffa sig den kollen. Din länk blir till hjälp, tack!
Vänligen
/Jens
-
http://linnaeus.nrm.se/flora/di/apia/aegop/aegopod.html (http://linnaeus.nrm.se/flora/di/apia/aegop/aegopod.html)
..så får du lite information :-) men det går ju bra att gogla mera så hittar du ännu mer :-)