Alternativ.nu
Odling => Fröodling => Ämnet startat av: Gronavagen skrivet 22 apr-11 kl 18:33
-
Någon som har gjort som kan ge lite tips, eller sommrarna för korta och kalla i zon 3-4?
-
Jag har gjort det en gång på kul, det var några år sedan. Jag hade dem bara en i ena ändan av en balkonglåda, så där två kvadratdm - ja det är egentligen två balkonglådor i varandra med stenar emellan så att det blir ett vattningutrymme. Står i ett soligt hörn av verandan - platsen valt för att den är hyggligt rådjurssäker. Sallad och gräslök växer jättebra i detta arrangemang, smörgåskrassen gjorde det också. Detta är Sörmland men nära skärgården, zon 2-3 skulle jag gissa, men läget rätt soligt och väldigt vindskyddat.
Jag sådde säkert alldeles för tätt, det blev ett tätt snår av plantor, men det blev lite frö i alla fall. Plantorna är rangliga, blommorna små, varken blad eller blommor liknar vanlig blomsterkrasse.
Om jag var du skulle jag prova i liten skala på ett par tre olika sätt och se vad som funkar bäst.
-
Jag blev glatt överraskad när jag läste nyss i boken "Het trädgård" där Philippe Plöninge beskriver om smörgåskrassen/trädgårdskrassen ... att den är mycket mer användbar än bara odlat för dom små hjärtbladens skull, att man kan odla den till mer vuxen planta och skörda den först då. Och då är det ju bekvämt att experimentera med att odla eget frö också. Philippe Plöninge har ju odlat på Bergianska så det är väl zon 2-3. Och att det visst finns flera olika sorter av smörgåskrasse.