Alternativ.nu
Djur => Får => Dräktighet & lamning => Ämnet startat av: marina ulf skrivet 06 apr-11 kl 17:27
-
Fick två lamm i em som inte får dia från tackan försöker mjölka ut mjölk. Vad ska jag göra hjälp!
-
Om du har möjlighet så bind upp tackan och hjälp lammen dia. Om du inte kan det får du eller nån annan hålla tackan och låta lammen dia.....då brukar det lösa sig efter ett par dagar.
-
Om du inte vill sitta med skrikande flasklamm ett par månader får du helt enkelt tvinga tackan att acceptera det. Det låter som en förstagångslammare och de fattar inte alltid vad lammen ska att göra i den änden, gör som Ulricaa skrev, bind upp henne eller be någon hålla henne och visa lammen vägen, det kommer ta ett par dagar men ju mer konsekvent du är ju snabbare kommer tackan att acceptera sina lamm.
-
Oj, här får man kanske.....trots vissa undringar, säga att en adoptionsgrind från ett visst företag är himmelskt, vi har i bland "dumma" tackor och orkar inte pyssla med dem så mycket. Säger bara ...Adoptionsgrind. Du behöver inte binda tackan...oroa dig för strypning etc. och till slut så fungerar det med ditt får om det helt enkelt inte beror på att lammet är "inte livsdugligt". Det säger tackan till om.