Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: Norrälvsjö skrivet 09 mar-11 kl 11:37

Titel: putsning...
Skrivet av: Norrälvsjö skrivet 09 mar-11 kl 11:37
När jag gick bygg för en herrans massa år sedan fanns det en plast som blandades i putsen för att göra den "segare", häfta vid underlaget. Är det någon som vet om det finns idag och vad det heter.
Skall putsa en stor yta  med många ojämnheter och får eventuellt förstärka med nät.
Titel: SV: putsning...
Skrivet av: Grismormor skrivet 09 mar-11 kl 12:40
Hej.
Nej, jag vet inte om det finns nån sån plast men känner att jag vill svara på tråden ändå.
Även om den finns så rekommenderar jag dig att INTE använda den. Speciellt inte om den är så mjuk att den går att blanda in i en puts. Förmodligen innehåller den då oräkneliga mjukgöringsmedel, sk ftalater. Vi vet mycket lite om dessa kemikalier, men kortfattat så är de livsfarliga.
Där vi har putsat i vårat hus har vi ibland grundat med cementbaserat spackel och sen gjort finish med gipsspackel. Hur bra eller dåligt det är, det vet jag inte, antaligen skitdåligt. Men, pusten sitter. Ett annat alternativt puts är ju kalkbaserat eller lerbaserat.

Lycka till!
Titel: SV: putsning...
Skrivet av: Norrälvsjö skrivet 09 mar-11 kl 15:17
Ja. jag antar att det är förbjudet så man får väl prova på det gamla viset.
Titel: SV: putsning...
Skrivet av: Edgar skrivet 09 mar-11 kl 17:45
http://swe.sika.com/sv/solutions_products/02/02a002.html (http://swe.sika.com/sv/solutions_products/02/02a002.html)