Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: amaka skrivet 03 mar-11 kl 20:57
-
är det nån som har koll på hur man skaffar dörrar till en lagård som är byggd före 1940. Vad är det som gäller gammalt eller nytt. Jag vill ha dörr som håller värmen i pumprummet (f.d)mjölkkammare= och som jag kan låsa eventuellt med en järnslå och en lämlig dörr för lagårn där det kan finnas nån gris höns och nån kalv. Det är inga stora dörrar det är fråga om Försöker ¨å till en bild men det är lite svårt måste öva mera på det
-
finns de som lever på att sälja dörrar :)
Ett tips på dörrar kan vara att kolla på http://www.lantbruksnet.se/lantbruksnet/kategori/utrustning.php?kid=8&aid=375 (http://www.lantbruksnet.se/lantbruksnet/kategori/utrustning.php?kid=8&aid=375) där olika leverantörer finns samlade. (kolla in y-te)
-
Försök hitta ett snickeri som tillverkar dörrar. Oftast mycket billigare än dörrföretagen och du kan beställa så den blir exakt som du vill ha den!
Lycka till
Kajsa
-
ja just det nu har jag fått den "kick" jag behöver. För att komma igång med dörrarna, jag har absolut inte många projekt i luften. Just nu isolerar jag om och spikar nytt brädfoder i lagårn. Det blir jag klar med i mars- Jag är helt ovan vid snickring men har fixat en vägg med godkänt. och sen i april så ska jag ta itu med dörrarna. Jag ska också prata med "gammelsnickarn"