Alternativ.nu

Övriga ämnen => Meka => Ämnet startat av: Tord_Lj skrivet 24 feb-11 kl 17:17

Titel: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Tord_Lj skrivet 24 feb-11 kl 17:17
Hur få loss kopplingen för att byta drev och oljepump.

Måste det till nåt specialverktyg?

Det är en motorsåg.
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Hönsmamman skrivet 25 feb-11 kl 22:10
Hej jag har ingen 455a men på min 55a så lossade jag bara muttern som håller centrifugalkopplingen med mutterknackare sen var det bara att dra loss centrifugalkopplingen.Under den satt ett lock över oljepumpen.
Har man ingen mutterknackare kan man lossa stiftet och knöla ner startsnöret i cylindern då funkar det som mothåll.
Mvh anders
Hoppas att det var svar på det du undrade.
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: fri skrivet 27 feb-11 kl 16:36
Jag vet inte hur det är på 455:an men på HVA 346:a behövs verkligen inga specialverktyg, det funkar faktiskt med tändstiftsnyckeln och ett nätt slag med en hammare.
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Tord_Lj skrivet 27 feb-11 kl 20:28
Hm, jag har ingen mutter.
Får skicka in en bild imorgon...

Det sitter två C-formade fjädrar som kanske skall ut.
Gängan sitter i något som ser ut som en infälld vågformad sak men det står "Off" och en pil på så den skall ju gå att få av iaf ::).
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Temeriaire skrivet 27 feb-11 kl 20:40
Sätt en vinkelslipnyckel eller nåt i kopplingen och gänga loss den, OBS! kan vara vänstergäng, minns inte..  För att låsa vevaxeln kan du mata ner ett startsnöre eller liknande i tändstiftshålet.
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: anders50 skrivet 27 feb-11 kl 21:06
Rör inte fjädrarna!!!...sätt på en nyckel på muttern mitt i och smäll till av bara Hel**te åt samma håll som pilen,(motsols) på skaftet till nycklen med t.ex en hammare så lossnar den.
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Lainde skrivet 27 feb-11 kl 21:10
Antar att det är samma koppling som på 346?, och då ligger verkstadshandboken ute på nätet (Engelsk version).

Googla på: Husqvarna Workshop Manual



Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Tord_Lj skrivet 28 feb-11 kl 19:23
Jaha, pumpen var ok så jag misstänker att skit i spåret gör smörjningen dålig.
Måste göra rent vid var 4 tank.
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Hönsmamman skrivet 28 feb-11 kl 21:09
Vad har du för kedjeolja den miljövänliga oljan som jag inte kommer ihåg vad den heter stelnar om man inte använder sågen för jämnan.Har jag fått lära mig efter problem med min såg.
Mvh anders
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Lainde skrivet 28 feb-11 kl 21:29
Är det ställbar pump på "Rancher´n"?.

Isf kan du prova att "ge den lite mera", i kombination med rengöring+ oljebyte till mineralolja (enl Anders tips).
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Tord_Lj skrivet 02 mar-11 kl 17:34
Ställbar pump på max vintertid likaså mineralolja.
Blivit bättre efter jag filat ner lite grader på svärdets drivsida.

Ps Sommartid kör jag på rapsolja för 10kr/l pga miljö & ekonomi.
Hade jag fått ha sågen inne i stugans goa värme hade jag kört det på vintertid med. Ds
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Lainde skrivet 06 mar-11 kl 20:17

Ps Sommartid kör jag på rapsolja för 10kr/l pga miljö & ekonomi.
Hade jag fått ha sågen inne i stugans goa värme hade jag kört det på vintertid med. Ds

Här gäller nog den gamla devisen att - "snålheten bedrar visheten",,,,,  ;)
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: anders50 skrivet 06 mar-11 kl 20:26
Jag använder alltid veg. olja. Samma som jag hade till skördaren. Har aldrig ändrat inställningen på oljepumpen. Vid längre stillestånd så slakar jag på kedjespänningen så att inte kedjan bekar fast. Har aldrig varit med om att det sätter igen oljekanalerna.
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Temeriaire skrivet 06 mar-11 kl 20:32
jag kör också alltid på veg.olja. Julas billiga eller Agrol.
 Händer ibland att sågen står ett par månader, men har aldrig haft problem för det.
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: torbjorn skrivet 06 mar-11 kl 22:42
Den enda gång jag har varit med om att en motorsågkedja beckade fast var på en såg där vegetabilisk olja hade använts, sågen lånades ut och han som lånade den upptäckte att det var ganska tomt i oljebehållaren. Han hade ingen kedjeolja till hands att fylla på med utan sprayade kedjan med klisterolja för motorcykelkedjor då och då under sågningen. När jag fick tillbaks sågen fyllde jag på vegetabilisk olja igen, sågade någonting som hastigast (den var bara igång någon minut) och ställde undan den ett halvår. Därefter satt kedjan som fastlimmad! Kombinationen av klisterolja och vegetabilisk olja var nog inte så lyckad...
Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Lainde skrivet 07 mar-11 kl 09:21
Jag tror att TS sågproblem/"kedjeoljehantering" får tala för sig själv.

Titel: SV: Kopplingen på HVA 455
Skrivet av: Tord_Lj skrivet 14 mar-11 kl 08:32
Nu går smörjningen av kedja och svärd fint efter en rejät ordentlig slipning av kedjan med justering av understället.
Spånen var för fina och satte igen spåret helt enkelt.
Lite pinsamt :$