Alternativ.nu

Bygga & Bo => Vatten och avlopp => Ämnet startat av: La Ladin skrivet 23 jan-11 kl 21:10

Titel: Kranen är trög och "gnäller"
Skrivet av: La Ladin skrivet 23 jan-11 kl 21:10
Vad ska vi göra åt det?
Titel: SV: Kranen är trög och "gnäller"
Skrivet av: torbjorn skrivet 23 jan-11 kl 21:16
Vad för slags kran?
Om det är en "gammal vanlig" vattenkran, sådan som man kan skruva upp flera varv, så är det förmodligen frågan om antingen kalkavlagringar på kranspindeln (axeln) eller att gängorna håller på att skära ihop. Oftast brukar den börja läcka runt spindeln ungefär samtidigt som den börjar kärva.
Som regel löser man problemet genom att byta hela kranöverdelen, t ex http://www.rinkabyror.se/?showart.aspx?id=466 (http://www.rinkabyror.se/?showart.aspx?id=466) . Kolla märke på kranen, gänga och storlek på käglan innan du beställer reservdelar.
Titel: SV: Kranen är trög och "gnäller"
Skrivet av: ersam skrivet 23 jan-11 kl 21:16
Byta packning?  :)
Titel: SV: Kranen är trög och "gnäller"
Skrivet av: La Ladin skrivet 23 jan-11 kl 21:35
Det är en kökskran, ej med två vreden. En spak som man kan dra till vänster och höger.
Titel: SV: Kranen är trög och "gnäller"
Skrivet av: torbjorn skrivet 23 jan-11 kl 21:44
Ok, engreppsblandare alltså. Även där är det stor sannolikhet att det är någon slags insats som har tappat formen eller är full med kalkavlagringar. Troligen enklast att byta insatsen (det brukar gå bra att få tag i som reservdel om inte blandaren är av något riktigt udda märke), men om den skulle vara igenkalkad och i övrigt oskadad kanske det kan löna sig att försöka lösa upp kalken genom att blötlägga den i något surt.
Titel: SV: Kranen är trög och "gnäller"
Skrivet av: La Ladin skrivet 23 jan-11 kl 21:48
Ok. Ska prova detta. Tack!
Titel: SV: Kranen är trög och "gnäller"
Skrivet av: anders50 skrivet 23 jan-11 kl 21:53
Det är en kökskran, ej med två vreden. En spak som man kan dra till vänster och höger.

Har du tur så räcker det med att lossa handtaget, lossa lite på skruvarna som håller insatsen så att vattnet sipprar fram lite, på med handtaget igen och vrid på båda hållen några gånger.
Sen drar du fast insatsen igen (inte för hårt) och handtaget.
Titel: SV: Kranen är trög och "gnäller"
Skrivet av: ersam skrivet 24 jan-11 kl 08:35
Ta en bild på kranen med mobilkameran och ta med till en välsorterad rörkrökare. Kostar inte många tior för en ny insats och då brukar man kunna låna specialverktyg om det behövs.  :)