Alternativ.nu
Djur => Kaniner => Ämnet startat av: TeresG skrivet 11 jan-11 kl 15:16
-
Hej
Jag har kikat runt och fattat det som att det finns ett slakteri i skara eller vara som tar emot kaniner. Är det ngon som vet vilken slakteri?
och vad krävs för att få skicka kaniner?
mvh Teres
-
Han heter Hilbert eller nåt sånt. Men om du ringer skaraborgs kaninavelsförening så lotsar de dig rätt.
-
Fick du tag på någon/något?
-
Både jag och LillaSofie anordnar transporthjälp till slakterierna.
Jag kör till Öland, LillaSofie till Enköping.
Det är tyvärr de slakterierna som finns. Har hört att det finns något fårslakteri i Vänersborg som även slaktar kanin, kolla med Sv Kaninavelsförening eller kommunen i Vänersborg.
-
Hmm? Har jag inte hört! Skulle tippa högen fårgård isf....
-
Slakteriet i Vara är nedlagt, förmodligen åldersskäl. Gården skulle säljas.
-
Går man tillbaka 5-8år värkar det finnas 5-7kaninslakterier, idag bara 2.
Detta är ju ingen bra trend.
-
Går man tillbaka 5-8år värkar det finnas 5-7kaninslakterier, idag bara 2.
Detta är ju ingen bra trend.
Nä inte alls. Men de som finns idag har inte full beläggning så det saknas helt enkel uppfödare för att få ekonomisk snurr på fler...
-
För ett tio-tal år sedan fanns det kaninslakteri på följande platser:
Östersund Nedlagt (malpåse) på grund av sjukdom
Norduppland (malpåse) vilande på grund av sjukdom
Uppland Vreta kaningård är igång
Västervik Nedlagt
Öland Stubbens är igång
Orust. Nedlagt på grund av flytt
Vara Nedlagt på grund av åldersskäl
Fanns också ett mobilt slakteri minns inte orten men gränsen mellan blekingen och småland någonstans. Ändrad verksamhet.
Som Bondelinda skriver, så saknas det uppfödare och det beror nog på i dagsläget just avsaknaden av slakterier på rimligt avstånd.
Hörde just att kanin gick vidare till finalen i Årets Kock 2013!
Gösta
-
Jag har ett slaktrum som jag sedan en tid funderat på att fixa till för att få livsmedelsgodkänt. Slakta kaniner för eget behov funkar bra, men jag tror inte jag skulle vilja jobba som slaktare. Skulle det kunna vara godkänt att hyra ut ett slakteri? Typ, ta med dina kaniner, slakta dem själv och sedan kan du sälja köttet...?
-
Jag har ett slaktrum som jag sedan en tid funderat på att fixa till för att få livsmedelsgodkänt. Slakta kaniner för eget behov funkar bra, men jag tror inte jag skulle vilja jobba som slaktare. Skulle det kunna vara godkänt att hyra ut ett slakteri? Typ, ta med dina kaniner, slakta dem själv och sedan kan du sälja köttet...?
Kan gå.. men troligen mycket krångel med miljökontoret.. hur ska du kunna garantera att det är rent efter varje användare? Eller måste varje användare ha ett eget tillstånd? Kolla med din kommun ;)
-
I slutet av Januari kommer Sveriges Kaninproducenters Förening att ha möte med Jordbruksverket om kaninslakt; tillstånd; utbildning; Lokalkrav mm.
Är det någon som har bra argument eller idéer så hör av er så kan vi ta upp detta då.
Att mötet kommer till stånd beror på att så mycket olika besked som motsäger varandra kommer från myndigheten beroende på vem som svarar. Så får det inte vara.
Gösta