Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Utfodring => Ämnet startat av: Turnit skrivet 02 jan-11 kl 17:15
-
Funderat lite på det som nån sa att vi borde gå ihop och köpa stora partier ihop.
Finns det nån i Ale med omnejd som kan tänka sig att handla ihop med mig?
Inboxa mig.
Majs och havre har jag hittat, söker ff efter korn och vete. Majsen var till mkt bra pris.
-
Ingen som är intresserad av att köpa större parti majs och havre?
Majsen jag fått erbjudande om hamnar på runt 7kr kg inkl frakt, bättre än granngårdens 13kr/kg och då har jag inte räknat med frakten.
Havren 2kr/kg + moms..
Ju fler vi är, desto billigare blir det ju för oss.....
-
Frågan är ju vilket Ale det är. :) Finns många Ale i vårt land. Tyvärr bor int ejag i närheten annars så hade det varit intressant till nästa höst då jag har förvaringsutrymme.
-
Ale norr om Göteborg.....
-
Ingen som är intresserad av att köpa större parti majs och havre?
Majsen jag fått erbjudande om hamnar på runt 7kr kg inkl frakt, bättre än granngårdens 13kr/kg och då har jag inte räknat med frakten.
Havren 2kr/kg + moms..
Ju fler vi är, desto billigare blir det ju för oss.....
7kr för majs låter inte billigt..finns för en femma kilot på blocket
-
Jag bor inte i närheten, men har försökt ordna samköp i flera omgångar nära där jag bor, genom att skriva här på alternativ. Lyckades nyligen med kaninfoder, men har inte haft någon tur med foder till fjäderfä.
Jag vet inte varför inte fler är intresserade av att minska sina kostnader, med bibehållen eller tom ökad foderkvalitet, men det tycks vara obefintligt intresse för detta, åtminstone om man vill hitta några som bor nära att dela med. Och att man bor nära är ju en förutsättning för att inte transportkostnaden ska bli för hög.
Min teori är att folk antingen har så mycket djur att de själva kan köpa storpack, eller att de har så få djur, eller små förvaringsutrymmen, att de inte bryr sig om den markant ökade kostnaden med att köpa småsäckar ofta.
Sen verkar du inte ha hittat foder med särskilt bra priser, men det är en annan sak. Vore man flera om att ringa runt och förhandla om priser, så borde man hitta bra priser i närheten.
-
Jag köper havre för 1 - 1,5 kr per kg av en bonde i närheten. Majs hade jag varit intresserad av att köpa, har dålig koll på priserna bara. Eller ärtor som proteinfoder.
-
Tack så mkt för svar. Majsen tyckte jag blev billig jämfört med granngårdens pris. Har fått bra tips som jag ska kolla upp. Tack