Alternativ.nu
Djur => Getter => Hus, hägn & bete för getter => Ämnet startat av: magnusT skrivet 20 dec-10 kl 09:38
-
Har två killingar som vi själva avlat fram, ska nu kastrera bocken så han inte ger sig på syster sin ;)
Nu har även två minigrisar flyttat till gården på obestämd tid, passar dem åt en god vän.
Nu är min fråga denna: kan man ha getter och minigrisar i samma hage? kan de dela bostad?
-
Spontant låter det inte som någon bra idé, främst för att jag tror det kan bli problem med utfodringen. Jag tror det skulle vara svårt att hålla getterna ifrån grisarnas foder, och att äta en massa grismat - oavsett om det är "grisfoder" eller om det är typ matrester - är inte bra för getterna.
Det måste så klart sägas att jag har ingen personlig erfarenhet av getter och minigrisar ihop, så ta mitt svar med en nypa salt ;)
-
i borås parken går getter och grisar tillsammans... men de utfodras separat tror jag...
-
Om man har olika djur tillsammans redan när de är små går det bra med de flesta djur
t.e.x på vissa cirkusar har man kameler och oxar tillsammans.
-
Hej hej
Jag har två getter(bockar) som går lösa ute med tillgång till skydd och halmbädd.
Har även två minigrisar som bor inne i ladugården nu över vintern men som får gå ut på korta promenader emellanåt och tyvärr är bockarna inte speciellt förtjusta i mina små grisar.
Men det kan ju vara personligheten hos mina djur också, det kan funka vem vet.
:-)
-
Jag har dåliga erfarenheter. Två av mina killingar blev uppätna - levande - av grisarna.
Så jag skulle inte våga.
-
Nämen usch vad hemskt Trollmor :o
-
Ja. Så jag tyckte jag skulle tala om det. Sen kan ju även grisar vara högst individuella. Men mina var uppvuxna intill getterna, så nog kände de varandra alltid.