Alternativ.nu

Övriga ämnen => Meka => Ämnet startat av: Slättahultarn skrivet 04 dec-10 kl 10:05

Titel: vibrationer på ford mondeo
Skrivet av: Slättahultarn skrivet 04 dec-10 kl 10:05
har en ford mondeo -98. Vid landsvägs körning så runt 90-110 uppstår vibrationer och det är bara när man gasar, så fort man släppt gasen så slutar det. Vad kan detta vara utslitna motor/växellåds busssningar ev drivknutar?
Titel: SV: vibrationer på ford mondeo
Skrivet av: Huggorm skrivet 04 dec-10 kl 10:38
Har det kommit nyligen? Kolla så det inte är snö i hjulen i såna fall.
Titel: SV: vibrationer på ford mondeo
Skrivet av: torbjorn skrivet 06 dec-10 kl 23:25
Det kan vara glapp i nästan vad som helst när det gäller motorfästen, länkarmslager i framvagnen eller drivknutar.
Om du har möjlighet, ta upp bilen på en lyft och bryt med spett på misstänkta ställen för att kolla om något märks.
Ett sätt att hitta glapp i länkarmslagren är att dra åt handbromsen och köra omväxlande på 1:an och backen med kopplingen i dragläge, låt en medhjälpare kolla utanför bilen om något av framhjulen rör sig onormalt mycket i längsled.
Öppna också huven och gör samma sak, på så sätt kan man se om motorn rör sig ovanligt mycket vilket i så fall tyder på något trasigt motorfäste. Motorfästen av gummi brukar inte tåla olja i längden, så om motorn har läckt olja på något av dem bör man misstänka just det fästet i första hand.

Kolla om du kan få fram vibrationerna även vid motorbromsning (alternativt bromsning med fotbromsen) eller om det bara är när motorn drar.

Om felet ligger i en yttre drivknut så kan man ofta märka svaga ryckningar i ratten när man krypkör rakt fram, och det blir ofta kraftiga slag och oljud om man svänger tvärt.
En drivknut som just har börjat krångla pga dålig smörjning eller att det har kommit in smuts i kan man ofta rädda genom noggrann rengöring, nytt smörjfett och nytt dammskydd. Var noga med att köpa dammskyddet som originaldel, piratdammskydd brukar bli stela i kyla och är ofta totalt sönderspruckna efter en svensk vinter.
Såna här delbara dammskydd som man kan montera utan att behöva ta loss drivknuten från drivaxeln ska man passa sig för, de duger möjligen som nödtorftig besiktningslagning på en tusenkronorsbil som bara ska gå ett år till.
Om man ändå plockar loss yttre drivknutarna för rengöring bör man passa på att byta plats på höger och vänster drivknut så får de slita på nya ytor och på det sättet kan man i bästa fall nästan fördubbla livslängden.
Titel: SV: vibrationer på ford mondeo
Skrivet av: Cefast skrivet 06 dec-10 kl 23:38
Jag har en 01:a med exakt samma problem. Har varit så i två år nu. För ett år sedan kollade jag upp det på verkstad i samband med service och det konstaterades då vara en (ursäkta mitt famlande i terminologierna här) ojämnhet i en drivarm. Vilken av två drivarmar som var problemet var svårt att avgöra utan att byta ut dom, så därför brukade man byta båda när man ändå var i farten. Kostnaden för detta skulle landa på ca 10.000, vilket idag motsvarar värdet på bilen. Med detta i övervägande har jag beslutat mig för att det får skaka bäst det vill.
Måste ändå köpa minibuss innan Maj då fjärde barnet kommer.... :)
Titel: SV: vibrationer på ford mondeo
Skrivet av: Imp skrivet 13 dec-10 kl 10:00
På vår Mondeo-98 så var det bägge styrändarna. Den ena glappade nästan en cm.
Titel: SV: vibrationer på ford mondeo
Skrivet av: Misse skrivet 13 dec-10 kl 10:13
På vår Mondeo-98 så var det bägge styrändarna. Den ena glappade nästan en cm.
Var det inte den Fårrrden jag provade att köra som var lite äcklig och konstig i sitt beteende ???
Titel: SV: vibrationer på ford mondeo
Skrivet av: Imp skrivet 13 dec-10 kl 22:13
Var det inte den Fårrrden jag provade att köra som var lite äcklig och konstig i sitt beteende ???

Jepp.Det saknas en bussning till krängningshämmaren bak också, den har slitits ut och ramlat bort.
Titel: SV: vibrationer på ford mondeo
Skrivet av: Jorlan skrivet 13 dec-10 kl 23:15
Inre länkarmsbussningarna i framvagnen får en del stryk på dom vagnarna.
Då blir det lätt både skakningar och slingringar.