Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: hildegard skrivet 19 jun-06 kl 19:38
-
Jag har för andra året i rad fått problem med åkersniglar som ger sig på ffa bönorna.
Vad göra? Vi plockar varje kväll alla vi ser men det verkar finnas fler som kalasar på grönsakerna.
-
Lägg max en cm gräsklipp i taget om du gröngödslar med det, så de inte får det för trivsamt. Att täckodla med halm är inte bra om man har för mycket sniglar. Själv har jag hittat mördarsniglar hos mig och jag som verkligen vill ha halm under mina jordgubbar. >:(
Däremot torra täckmaterial som träflis funkar bra, det gillar de inte.
Eftersom du har åkersnigel kan du ta hjälp av fåglar och grodor också! Tex anlägg en liten damm som är grundare i ena änden. Det behöver inte vara nån stor avancerad damm. Fåglar gillar breda buskage.
Det är vad jag kommer på nu..
Lycka till!
-
Tack för alla råd och tips. Nu liger det tegelstenar med hål i i landen, gräsklippet slutade jad med förra året när odjuren kom och vi fortsätter plocka på kvällarna, häller kokande vatten över sniglarna och vattnar med det dagen därpå. Hoppas det hjälper.
-
Kolla här : Odla.nu/Snigeltips (http://www.odla.nu/artiklar/snigeltips.shtml)