Det var inte speciellt spännande när datorerna kom till jobben. Där satt vi och registrerade, vände blad och tryckte på enter. Data-killarna försökte förklara allt - och de lärde oss några små knep, som faktiskt fungerar än idag, åtminstone på datorernas tangentbord.
markera och kopiera ctrl+c
markera och klistra in ctrl+v
(sen finns det också ctrl+x för klipp ut)
Häromdagen läste jag argumentet att autogiro, e-faktura och andra varianter skulle underlätta faktura-hanteringen, därför att då slipper man skriva långa OCR-nummer. Det finns också många bankföretag som vill hjälpa oss att betala fakturor, men utan dessa kan man använda det gamla knepet.
Förutsättningen är att du är inne på din egen internet-bank och även har tagit upp din faktura på skärmen.
Markera OCR-numret på din faktura noggrant, med musen, släpp musen och tryck ctrl+c
Gå till internetbankens betalnings-förmulär, markera startpunkten för OCR-numret med musen. Släpp musen och tryck ctrl+v.
Öva gärna på något annat än faktura-hanteringen.
Ibland fungerar det inte alls, t.ex. när leverantören snyggat till OCR-numret med mellanslag.