Halland Gemenskap på åsen

Startat av pannkakssmet, 30 Jan-26 kl 21:22

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

pannkakssmet

Hej! Vi är två vänner som bor och samverkar på en tomt uppe på Hallandsåsen. Nu finns här snart två lediga rum!

På tomten finns två hus, ett lite större med snart två lediga sovrum och ett lite mindre hus som är uthyrt. Det finns också två vagnsboenden. På tomten finns grönsaksland och rabatter för odling, och diverse projekt i åtanke såsom att bygga växthus, bastu och stuka. Tomten omges av vacker skog och kohagar, och det finns naturskyddsområden i närheten. Kollektivtrafik finns inte, så bil (eller väldigt uthålliga ben) behövs för att bo här. Inom 15 minuter med bil finns hav, sjö, en välsorterad Willys-butik, tågstation, lantmännen m.m. Inom 45 minuter finns två större städer och flertalet mindre.

I det stora huset finns två sovrum, som båda är lediga framöver. Huset värms upp med kamin eller luft/luft-värmepump. Badrummet är nyrenoverat och har dusch, och tvätt- och torkmaskin. Köket är enkelt utrustat. Vardagsrummet är luftigt och det finns också en matplats och en mysig alkov.

Här bor och lever vi var för sig men är måna om samverkan och det gemensamma. Kommunikation och tolerans är nödvändigt.

Hyra per rum, inklusive el, värme, m.m., är 3700kr.

Hör av dig om du är intresserad!

Vänligen, Ellen och Mikael.



Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

489 Gäster, 0 användare
Som ni alla märker ser forumet galet ut just nu. Det är första steget i en stor uppdatering. I dag lördag börjar jag fila på att snygga till det lite så man känner igen sig. Alla buggar och knepigheter skickas gärna till petter@alternativ.nu eller postas i denna tråd  /Petter

* Forum

* Om Tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W