1
Jag tror att folk har svårt att ta till sig och lära sig, men är det något den stora massan är bra på så är det att följa. Det beteendet verkar ha lett till att fler installerar trendiga glaskaminer i sina hus, vilket faktiskt är riktigt bra vid haverier/sabotage i elförsörjningen. Gäller bara att någon influenser får dem att stapla fin björkved mot någon vägg också, för säckarna på macken kommer snabbt att ta slut...
2
« Senaste inlägg av fri skrivet Idag kl. 09:13 »
Praktiskt taget det har ju redan hänt, flera gånger t o m. En rapport från ett av tillfällena finns på https://foi.se/rest-api/report/FOI-R--1548--SE .
Jag ställer då frågan om invånarna i trakten ( och landet) nu tagit lärdom av historien? FOI rapporten beskriver ju vad som hände för ett kvartssekel sedan och jag befarar att befolkningen i Sthlm numrera har ännu sämre krisberedskap och förmåga att föda och värma sig själva utan el.
3
« Senaste inlägg av Skogsvilde skrivet Igår kl. 22:50 »
Det blir lite svårt för oss här i Hässelby Gård att leva upp till. Kolonilotterna räcker inte långt. Grimstaskogen kan inte mätta de minst 3000 invånare som bor runt omkring den i Hässelby Strand, Hässelby Gård, Johannelund, Vällingby, Råcksta och Blackeberg. Potatisar? Kanske på balkongen, men inte så det räcker till hela vintern. Spenaten kan jag inte odla. Skulle vi, 52 hushåll, odla det inne på gården, så skulle barnen inte ha någonstans att leka. Äppelmos? Jo, det växer några gamla äppelträd vid Hesselby Slott, men samma sak där. Hur ska det räcka till alla? Pannkakor kräver transport av mjöl, ägg, mjölk och, förstås, elektricitet, eller eld. Kött kan man handla här också. Då krävs någon form av inkomst, och förstås, att man betalar skatt för olika kommunala gemensamma kostnader, som vägförbindelser, belysning på gator och torg, samt kommunala transportmedel. Att det finns akut sjukvård och dygnet runt tillgänglig personal. Ingenting av allt detta skulle jag kunna klara på egen hand. Allt beror på samarbetsförmåga och omdöme.
Det jag försöker förmedla är att det finns möjligheter, det finns alltid möjligheter. Rankspenaten behöver 1/2 kvm mark och en vägg per planta. 6 kg sättpotatisar som fick växa på 12 kvm räcker mer än väl till 2 personer. Att jag kan säga att jag äter billig oxfile istället för dyr köpekyckling beror på att jag bytte tjänster. Det finns massor av exempel på hur man under krigen har odlat enorma mängder grönsaker i stadsnära miljö. Och det är sådant som man fortsätter med. Det är förvånansvärt enkelt att odla och det handlar bara om att se möjligheterna. Du nämner balkongen. Jag odlade under ett par år på balkongen och hade årsförbrukning av persilja, squash, pumpa mm Men det är min vardag, så det kanske inte är sexigt nog. Jag tror att nästa svåra kris kommer innebära att vi får stora störningar på logistiken. Dvs det kommer väldigt fort bli stopp på importerad mad. Och där är grönsaker en stor bit. Vi har redan nu svår brist på nötkött i Sverige, och den bristen tar 3-4 år att hämta tillbaka. Med ett importstop så går det inte att återhämta det och man kommer bli tvingade att öka utslaktingen av både fjäderfä och gris då det inte finns nog med käk till dom.
4
Som inte bara jag ser det, så står vi alla inför två stora kriser som kan utvecklas till katastrofer. Den ena är Klimatförändringen, med allt mer skiftande temperaturer. Den andra är att direkt drabbas av krig, från kanske både Öst och Väst. Att delta i vägbyggen, fördämningar av översvämningar och skyddande av djur och växtlighet. Krigsplacering. Civilförsvaret. Delta i övningar, både militärt och på lokal nivå. Försvar av skyddsobjekt. Radiokommunikation. Improviserade konstruktioner för att tillhandahålla det mest livsnödvändiga. Den största konsten av alla verkar vara att ändå vara på gott humör och vid gott mod. Peppning och Preppning. Radiotystnad, eller Klartext? En av mina främsta inspirationkällor är Harry Söderman! Likaså Harry Mcfie.
5
« Senaste inlägg av torbjorn skrivet Igår kl. 22:08 »
Vad händer tex i Västerort om ett ställverk brinner, har befolkningen möjlighet, kunskap och ork att ens laga den mat de har hemma i kylskåpet eller slänger man allt och beställer hem färdigt käk från nån del av Stockholm som har el?
Praktiskt taget det har ju redan hänt, flera gånger t o m. En rapport från ett av tillfällena finns på https://foi.se/rest-api/report/FOI-R--1548--SE .
6
Det här kan ju vara något för flera att tänka på. Studiecirkel för boende omkring, om Beredskap och Civilförsvar. Något att samlas omkring och så frön till framtida odlingar. Den här länken går till Stockholms studieförbund, men det finns säkert många fler, spridda över landet. Lägg gärna till länkar och tips om var sådana kan finnas och vad de kan innehålla. https://folkbildningsradet.se/om-oss/aktuellt/nyheter/2025/studieforbunden-rustar-stockholmare-for-framtida-kriser/
7
Det är rätt många på dumpsterbollen redan utan det handlar om att samla färskt ätbart.
https://share.google/xzGXxvxOQpbSVGdKW
Det känns som att du är rätt negativ till de goda råd jag kommer med. Krisberedskap/hemberedskap är något man måste praktisera i vardagen för att det ska vara lätt. Och det behöver på intet sätt innebära stora livsstilsförändringar utan det handlar om att tänka till.
I dag har jag ätit av mina egenodlade potatisar, jag gjorde en sås med den perenna rankspenaten. På den amerikanska pannkakan bredde jag säkerligen 10 år gammal äppelmos. Det är helt normal mat, och skulle vara samma i en kris. Januari är fattig månad säger dom så jag undviker att handla dyr kyckling utan äter billigt nötkött i stället. I morrn blir det nog kokt Harr.
Det blir lite svårt för oss här i Hässelby Gård att leva upp till. Kolonilotterna räcker inte långt. Grimstaskogen kan inte mätta de minst 3000 invånare som bor runt omkring den i Hässelby Strand, Hässelby Gård, Johannelund, Vällingby, Råcksta och Blackeberg. Potatisar? Kanske på balkongen, men inte så det räcker till hela vintern. Spenaten kan jag inte odla. Skulle vi, 52 hushåll, odla det inne på gården, så skulle barnen inte ha någonstans att leka. Äppelmos? Jo, det växer några gamla äppelträd vid Hesselby Slott, men samma sak där. Hur ska det räcka till alla? Pannkakor kräver transport av mjöl, ägg, mjölk och, förstås, elektricitet, eller eld. Kött kan man handla här också. Då krävs någon form av inkomst, och förstås, att man betalar skatt för olika kommunala gemensamma kostnader, som vägförbindelser, belysning på gator och torg, samt kommunala transportmedel. Att det finns akut sjukvård och dygnet runt tillgänglig personal. Ingenting av allt detta skulle jag kunna klara på egen hand. Allt beror på samarbetsförmåga och omdöme.
8
« Senaste inlägg av Skogsvilde skrivet Igår kl. 21:38 »
Mat i storstadsmiljöer finns vanligtvis i containrar i närheten av restauranger eller livsmedelsbutiker.
Det är rätt många på dumpsterbollen redan utan det handlar om att samla färskt ätbart. https://share.google/xzGXxvxOQpbSVGdKWDet känns som att du är rätt negativ till de goda råd jag kommer med. Krisberedskap/hemberedskap är något man måste praktisera i vardagen för att det ska vara lätt. Och det behöver på intet sätt innebära stora livsstilsförändringar utan det handlar om att tänka till. I dag har jag ätit av mina egenodlade potatisar, jag gjorde en sås med den perenna rankspenaten. På den amerikanska pannkakan bredde jag säkerligen 10 år gammal äppelmos. Det är helt normal mat, och skulle vara samma i en kris. Januari är fattig månad säger dom så jag undviker att handla dyr kyckling utan äter billigt nötkött i stället. I morrn blir det nog kokt Harr.
9
Hej!
ÄR ekolog och har tagit jobb i norra Dalsland söker därför ett naturnära och bullerfri boende.
Gärna mindre hus eller stuga som kan bebos året runt!
Slå gärna en signal dvs. privat pm, s då tar vi därifrån!
Mvh Vildmarksmannen
10
Underförstått menar jag kris där det blir matbrist, annars lär det inte vara några andra än de redan invanda dumpstrarna som hämtar sin mat i dessa kontainrar som ofta förses med skapliga hänglås. Och då är kunskapen om var det finns mat i staden rätt värdelös i stort.
Inloggade just nu
|
Forum
Om tidningen Åter

- Nya tidningen "goare" att läsa. Innehållet lika intressant som det varit de 14 år vi haft den. Lycka varje gång den kommer i lådan ! :-D /Magdalena Gustavsson
Nya inlägg
Nytt i ditt landskap
För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer. Logga in eller registrera dig.
Nya annonser
|